5 December, 2021
چگونگی تهیه محتوای سایت

چگونگی تهیه محتوای سایت

زمانی که آغاز شروع کار وب سایت است و ما آن را طراحی کرده ایم و میخواهیم آن را راه اندازی کنیم اولین سوالی که ممکن است برایمان پیش بیاید این است که اصلا محتوای سایت را چگونه تامین کنیم اغلب این وضعیت را با یک ایده ذهنی به اتمام می رسانیم و خوش بین هستیم و برای آن استراتژی تایین میکنیم. حتی اگر بتواینم این عناصر را اجرا کنیم محدودیتی برای تغییر دادن آن ها نخواهیم داشت. در این مقاله با این عناصر آشنا خواهیم شد و خواهیم آموخت که چگونه تست از تمامی عناصر مطلب سایت و محتوای آن تهیه کنیم. می‌توان گفت این مطلب تهیه شده از تجربیات چندین ساله تولید محتوا از سایت‌های ایرانی است و نکاتی از آنها مطرح خواهد شد که زیاد به چشم وبمستران نمی‌آید ولی تاثیر به سزایی روی بالارفتن حضور موثر مخاطبین شما روی سایت دارد.

چگونگی تهیه محتوای سایت

تست انتخاب CMS

زمانی که وبسایت را در CMS یا همان  سیستم مدیریت محتوا مستقر می‌کنید و اجازه می‌دهید مشتریان‌تان سایت را مدیریت و محتوای جدیدی را در طول زمان اضافه کنند، سایت شما و قابلیت هایش در معرض آزمایشی بزرگ قرار خواهد گرفت. اگر به جای شرایطی که در فرایند طراحی با آنها کار کرده اید، شرایطی را که خارج از آن ایده آل هستند را قرار دهید، طرح این سایت ممکن است در معرض خطر جدی قرار گیرد. به همین دلیل این خیلی مهم است که محتوا های سایت را با گونه ها مختلفی که میتواند در آن قرار بگیرد را از قبل تست کنید و آن ها را مورد آزمایش قرار بدهید. دقت کنید که تا آخرین نقطه ها از سایت تان که فکرش را هم نمی‌کنید تنظیم و محتوای آن را بسازید زیرا وقتی کاربران به سایت شما می‌آیند همه نقاط سایت را چک می‌کنند. از صفحه درباره ما گرفته تا آخرین مطالب منتشر شده و نمونه کار و… پس در انتخاب CMS نهایت دقت رو بکنید که توانایی های لازمه رو داشته باشه و تمامی خواسته‌هاتون رو همون ابتدا قبل از راه اندازی سایت تست و برنامه ریزی کنید.

 

تست اندازه‌ی تصاویر محتوا سایت

بی شک یکی از روش ها و یکی از مواردی که میتواند سایت را از میدان به دور کند انتخاب و بارگذاری تصویر های نا مناسب برای سایت می باشد . این شامل تصاویری است که بیش از حد بزرگ و همچنین مواردی که برای کار در وب سایت شما بسیار کوچک هستند و یا هم این که کیفیت خیلی پایینی دارند .

حتی اگر از CSS برای تغییر اندازه این تصاویر استفاده کنید، تصاویری که به شدت با مقیاس اصلی تفاوت داشته‌باشند، باعث مشکلات خواهند شد. اگر ابعاد تصویر نادرست باشد، CSS شما ممکن است این تصویر را با استفاده از عرض و ارتفاع مناسب نمایش دهد، اما تصاویر و نسبت ابعاد آن ممکن است تغییر کند و یا از مسیر اصلی دور شود. این قطعا تاثیر منفی بر روی سایت شما خواهد داشت و به اصطلاح تصویری که خیلی کوچک است “منفجر” خواهد شد و کیفیت را از دست خواهد داد. تصویری که خیلی بزرگ است و با CSS کوچک تر ساخته می شود نگاه خوب و کیفیت آن را حفظ می کند، اما روی سرعت سایت شما تاثیرگذار خواهد بود. پس دقت کنید سایز اصلی تصاویر قالب خودتون رو در بیارید. برای مثال شما قالب جنبه ای را انتخاب می‌کنید که روی آن کار کنید. باید به تنظیمات CSS قالب خودتان  برید و ببینید سایز هر تصویر را چقدر تعریف کرده اند و پس از آن در نوشته های خود یا هر جای دیگه این سایز ها رو دقت کنید. اگر سایز تصاویرتان به خوبی تنظیم شود روی سئو سایت شما هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و میتوان گفت گوگل همیشه به دنبال نظم چه بصری چه محتوایی برای کاربر میگردد.

چگونگی تهیه محتوای سایت

تست دیگر رسانه‌ها

علاوه بر تصاویر میتوانید موارد دیگری را بر روی سایتتان تست کنید و ان ها را برای افزایش بیشتر بازدید امتحان کنید. ماهیت پاسخگویی سایت شما و نحوه کار آن برای اندازه دستگاه و اندازه صفحه نمایش را در نظر بگیرید. دقت کنید که فایل‌های ویدئویی رو باید به خوبی توی صفحه سایتتون قرار بدید برای مثال باید در نظر بگیرید که اگر سایزی دو برابر محتوا سایت شما داشته باشد CSS مجبور به کوچک کردن تصویر میشود و این اتفاق خوبی برای سرعت لود سایت شما نیست. پس در انتخاب نحوه ویدئو گذاری بر روی سایت خودتان قبل از لانچ کردن سایت حسابی تحقیق کنید و بعد ان ها را به عمل بیاورید.

 

تست اندازه‌ی متون

بعد از تصاویر، ناحیه بعدی وب سایت که بیشترین مشکلی را با وب سایت های زنده مدیریت شده توسط متخصصان غیر وب دارد، عنوان های متن است . دقت داشته باشید که  که این سایز ها و انتخاب نوع آنها تاثیر به شدت زیادی رو بر روی مخاطبین شما می گذارد. حتی فاصله بین دو خط هم اهمیت زیادی را خواهد داشت. حتما از وبسایت های قدرتمند در زمینه خدمات تولید محتوا سایز‌ها رو کپی برداری کنید. برای این منظور در مرورگر کروم روی تیترها و هر جای دیگه کلیک راست کرده و روی گزینه inspect کلیک کنید تا سایز هر متن و فاصله ها رو پیدا کنید. به این صورت به راحتی می‌تونید از داخل css قالب خودتان این سایزها رو تنظیم کنید. شما باید خیلی این جلوه بصری را جدی بگیرید .

 

تست طولانی بودن مطالب سایت

همچنین باید طول متن را برای محتوای اصلی سایتتان تست کنید. این شامل متنی می باشد که، بسیار طولانی باشد و همچنین متنی بسیار، بسیار کوتاه!

از آنجا که صفحات وب به طور طبیعی، به اندازه متناسب با ارتفاع متن که حاوی آنها هستند، نمایش داده می‌شوند، صفحات با تعداد متون زیاد معمولا به اندازه بیش از مورد نیاز در مقیاس بزرگ خواهند شد. به استثنای اینکه ارتفاع صفحه ها را محدود کرده باشید(که اگر بخواهید صفحه شما انعطاف پذیر باشند نباید انجام دهید)، متن اضافی نباید مشکل ایجاد کند.

متنی که بیش از حد باشد و خیلی طولانی باشد میتواند صفحه را نامطلوب و یا شکسته کند، بنابراین مطمئن شوید که محتوا سایت و صفحه خود را بیش از حد افزایش می‌دهید تا ببینید چه اتفاقی در این موارد رخ می دهد و تنظیمات لازم برای CSS سایت شما برای رسیدگی به این شرایط آماده است یا خیر.

در ضمن دقت لازم را داشته باشید که نمی‌تونید از این مورد به راحتی رد شوید چرا که سایت شما نیاز به مطالب طولانی‌تر و جذاب تر خواهد داشت . چرا که آپدیت گوگل و در پی آن الگوریتم های آن در سال 2020 این رای تایید میکند که مطالب طولانی تر همیشه برنده بازی خواهند بود .

 

تست عملکرد سرعت سایت و عملکرد دانلود

تصاویر و محتویاتی که مشتریان اضافه می کنند، سرعت دانلود سایت را مختل می کنند و قابلیت استفاده کلی سایت را پایین می‌آورند. برای تاثیر این افزوده ها برنامه ریزی کنید.

اگر وب سایت شما که اکنون ان را در دسترس دارید با بودجه عملکردی خود راه اندازه شده است میتوانید آن را با کاربران خود درمیان بگذارید و آنها را با چگونگی آزمایش یک صفحه وب برای معیارهای عملکرد آشنا کرده و آموزش دهید. اهمیت حفظ حد های تعیین شده برای اندازه صفحه و سرعت دانلود را برای آنها توضیح دهید. همچنین در خیلی از موارد شما می‌توانید از پلاگین‌های مختلف استفاده کنید تا خیلی از امور مثل محدودیت حجم آپلود و… را به وجود بیاورید. اما دقت داشته باشید این موضوع فقط مربوط به کاربران شما نخواهد بود شما باید قوانینی را هم برای خود و هم برای کاربرانتان به وجود بیاورید و هیچ وقت آن ها را نشکنید. برای مثال هیچ گاه اجازه ندهید حجم عکس های سایتتان از 1000 کیلوبایت اضافه تر شود چرا که بر روی سئوی سایت شما تاثیری منفی خواهد گذاشت. پس قوانین را وضع کنید و به انها احترام بگذارید!

 

آموزش مشتری امری حیاتی

برای ایمن کردن سایت باید علاوه بر تکنیک های بالا، وقت خود را صرف آموزش مشتریان خود کنید که چگونه به طور موثر مراقب سایت خود باشند. در نهایت، یک مشتری خوب آموزش دیده که مسئولیت های خود را درک می کند، بهترین نقطه‌ی قوت شما برای اداره‌ی سایتتان خواهد بود زیرا این مشتری می‌داند که از کجا و به چه صورت از شما خرید کند پس فرآیند خرید را برای مشتری تسهیل کنید و مرحله به مرحله توضیح دهید که چگونه می‌تواند از سایت شما خرید کند تا در آسودگی کامل از خرید خود لذت ببرد. دقت کنید که این مورد روی بازگشت دوباره مشتری به سایت شما بسیار بسیار تاثیر گذار است. پس از این مورد حیاتی غافل نشوید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *