5 December, 2021

چطور یک پست وبلاگی خوب تهیه کنیم؟

شاید با خودتان فکر کنید که داشتن وبلاگ خوب برای وب سایت چقدر میتواند اهمیت داشته باشد؟ در پاسخ باید گفت که اگر وبلاگ خوبی داشته باشید مشتریان زیادی به سمت شما جذب خواهند شد. برای مثال وقتی به دنبال وسیله الکتریکی خوبی میگردیم تنوع بسیار زیاد آن ها در فضای اینترنت باعث گیجی ما می شود ولی اگر محصولی توضیح اضافه تر و جامع تری به ما تحویل دهد ما برای خرید آن محصول بیشتر از دیگر محصولات ترغیب می شویم.

سایتی را دیدم که اطلاعات خوبی در مورد محصولات داشت و کمکم کرد که بالاخره وسیله مورد نظر خود را مناسب انتخاب کنم. چون آن سایت خودش فروشگاه اینترنتی داشت ترجیح دادم از همان جا محصولی که انتخاب کرده بودم را بخرم. البته این فروشگاه ویژگی‌های دیگری هم داشت که در تصمیم من برای انتخاب آن تاثیرگذار بود. اما اول از همه یک مطلب خوب بود که باعث شد با این فروشگاه اینترنتی آشنا شوم. پس هر کسب و کاری که دارید به وبلاگ آن اهمیت دهید.

 

چطور یک پست وبلاگی خوب تهیه کنیم؟

تهیه مطالب برای وبلاگ سایتی به قت و زمان بندی درست  منظمی نیاز دارد . وب سایت های زیادی وجود دارند که یا وبلاگ ندارند و یا این که نوشته های ایتشان برای من جذاب نمی باشد. در ادامه باید این سوال برایتان مطرح شود که چرا کسب و کار های اینترنتی اصلا به این موضوع اهمیت نمیدهد؟  برخی از سایت‌ها هم که وبلاگ‌شان از هر دری سخنی است. یعنی هرچه به دست‌شان رسیده است را داخل وبلاگ قرار داده‌اند.

اهمیت محتوای سایت به قدری زیاد است که بیل گیتس می‌گوید محتوا پادشاه است. البته هر محتوایی پادشاه نمی باشد بلکه فقط محتواهای خوبی که برای آن ها وقت و انرژی زیادی صرف شده است و مستحق پادشاه بودن هستند ، پادشاه می باشند !. به همین مناسبت در ادامه مواردی را به شما می‌گوییم که با رعایت‌شان می‌توانید یک مطلب خوب و تاثیرگذار را برای وبلاگ سایت‌تان بنویسید.

1- مخاطبان وبلاگ را خوب بشناسید

اولین و مهم ترین قدم برای نوشتن وبلاگ خوب این می  باشد که مخاطب خود را کشف کنید و بدانید که آن ها دنبال چه چیزی هستند و از شما چه انتظاراتی دارندباید قبل از آن که شروع به وبلاگ نویسی برای وب سایتتان کنید به چند سوال اساسی و مهم پاسخ دهید و برای خودتان خیلی از این جواب ها را مشخص کنید.

مخاطبان و مشتریان من به چه موضوعات و مطالبی علاقه دارند؟ آن‌ها دوست دارند چه چیزی را بخوانند؟ از چه چیزی خوش‌شان می‌آید؟ به چه چیزی نیاز دارند؟ چه مطالبی بیشتر به دردشان می‌خورد؟ چه کار کنم که بیشتر در وبلاگ بمانند؟

اگر جواب این سوالات را پیدا کنید تا حد زیادی به اهداف خود نزدیک شده‌اید. به این ترتیب می‌توانید مطالبی بنویسید که برای مخاطبان شما جذابیت داشته باشد. همچنین لازم است تا دغدغه‌ها و چالش‌های کاربران‌تان را هم بشناسید و مطالبی در وبلاگ قرار دهید که این موانع را برطرف کنند.

2- موضوع جذابی را برای پست وبلاگ پیدا کنید

قدم بعدی پس از شناخت مخاطبان این است که در مورد چیزهایی مطلب بنویسید که برای کاربران شما جذابیت داشته باشند. در اصل این شما نیستید که مشخص می‌کند چه پستی باید در وبلاگ نوشته شود. بلکه این کاربر و نیازهای او هستند که موضوع مطالب را مشخص می‌کنند. پس باید بعد از این که یک شناخت کامل از کابران‌تان پیدا کردید، به دنبال موضوعی باشید که آن‌ها دوست دارند مطالعه کنند.

 

3- برای زمان انتشار مطالب برنامه‌ریزی کنید

قدم بعدی این است که در هر پستی که در وبلاگتان قار میدهید باید زمان بندی درست و مناسبی برای آن در نظر بگیرید. وبلاگ های سایت شما باید همیشه پویا و فعال باشد. یعنی نباید اینگونه باشد که در یک هفته هر روز و روزی چند تا پست در سایت قرار دهید. بعد تا یک ماه هیچ پستی روی وبلاگ شما نیاید. بهتر است از قبل برای زمان انتشار پست‌های وبلاگ برنامه ریزی مشخصی داشته باشید.

 

4- یک چارچوب کلی برای مطلب خود مشخص کنید

قبل از این که بخواهید پستی را در بلاگتان قرار دهید باید در ابتدا چارچوب محتوایی را برای خودتان مشخص کنید. یک مطلب خوب و جذاب از چندین بخش تشکیل شده است. همچنین ساختار آن به گونه‌ای است که کاربر را خسته نمی‌کند.

 

 

 

مثلا می‌توانید از چارچوبی به شکل زیر استفاده کنید:

تیتر اصلی مطلب

مقدمه

زیرتیتر اول

پاراگراف

زیرتیتر دوم

پاراگراف

تیتر داخلی برای زیرتیتر دوم

پاراگراف

زیرتیتر سوم

پاراگراف

نتیجه و جمع‌بندی

 

5- تصاویر زیبا و با کیفیت در وبلاگ قرار دهید

استفاده کردن از مطالب و تصاویر های مرتبط باعث می شود که مخاطب برای روی بلاگ شما وقت بیشتری بگذارد. همچنین این که تصاویر خوب باعث می شود که مخاطب بخواهد تا اخر مطلب شما را مطالعه کند. باید در مطالب‌تان از تصاویر با کیفیت و مناسب استفاده کنید تا خواننده از مطالعه مطلب شما خسته نشود و سایت شما را ترک نکند.

البته توصیه می شود که در کنار تصاویر جذاب از ویدیو و اینفوگرافی هم در مطالب خود استفاده کنیداین موارد هم باعث جذابیت پست شما در وبلاگ سایتتان خواهد شد و هم باعث افزایش فروشتان می شود.

 

6- استفاده از کال تو اکشن اثربخش را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که میتوانید در هر مطلبی که در وبلاگ قرار می‌دهید، کال تو اکشن است. بسته به نواع فعالیتی که دارید باید از کال تو اکشن های مرتبط با آن استفاده کنید. کال تو اکشن باعث می‌شود که شما به هدف‌تان از مطلبی که نوشه‌اید برسید. مثلا اگر هدف شما افزایش فروش محصولات فروشگاه است باید با یک کال تو اکشن ساده اما جذاب، کاربری که در حال مطالعه پست وبلاگ است را به سمت فروشگاه خود هدایت کنید.

7- جملات و پاراگراف‌های کوتاه و مختصر بنویسید

یکی دیگر از اصل هایی که میتوانید به آن توجه کنید این می باشد که متن های کوتاه و مختصر و مفید بنویسید. به همین دلیل بهتر است جملات‌تان تا حد امکان کوتاه باشد. همچنین این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که بالای 3-4 جمله را در یک پاراگراف قرار ندهید. رعایت این موارد باعث می‌شود که کاربران بیشتری مطالب شما را به صورت کامل مطالعه کنند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که منظور من این نیست که مطالب کوتاه و بی کیفیت را در وبالگ سایتتان قرار دهید. یک مطلب خوب چیزی حدود 2000 کلمه دارد. اگر خیلی مقاله ما طولانی باشد افراد کمتری حوصله خواندن آن را دارند. اگر هم خیلی اگر هم خیلی کوتاه باشد شانس آن برای رسیدن به صفحه اول گوگل بسیار کم تر است. چون آمارها نشان می‌دهند که معمولا مطالبی با حدود 2000 تا 2500 کلمه در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرند.

از چه طریقی می‌توانیم بازدید پست وبلاگ را افزایش دهیم؟

بعد از این‌که وبلاگ‌نویسی را در سایت‌مان شروع کردیم باید به فکر روش‌هایی باشیم که افراد بیشتری مطالب‌مان را ببینند. به همین دلیل در ادامه چند راهکار ساده اما کاربردی برای افزایش بازدید مطالب وبلاگ‌تان ارائه می‌کنیم.

1- مطالب وبلاگ را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش بازدید مطالب وبلاگ این است که آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اگر مطالب جذابی بنویسید خیلی زود مطلب شما در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و هزاران نفر آن را می‌بینند.

2- پست‌های وبلاگ را به اعضای سایت و کاربرانتان ایمیل کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که در بالاتر رفتن بازدید مطالب وبلاگ تاثیر خیلی زیادی دارد استفاده از ایمیل مارکتینگ است. برای این کار باید لیستی از ایمیل های کاربرانتان تهیه کنید . سپس بعد از اینکه مطلبی در وبلاگ قرار دادید، برای کاربران‌تان ایمیل بفرستید که چنین مطلبی را تهیه کردیم.

3- پست خود را در سایت‌های دیگر هم منتشر کنید

برخی از سایت‌ها قابلیت درج پست مهمان را دارا هستند. با قرار دادن مطالب‌تان در این دسته از سایت‌ها یا وبسایت‌هایی مثل ویرگول می‌توانید کسب و کار خود را به طیف وسیع‌تری از کاربران معرفی کنید.

4- اصول و قواعد سئو را در تولید محتوا رعایت کنید

بهترین راه افزایش بازدید کننده این است که سایت‌تان بتواند رد صفحه اول گوگل قرار بگیرد. برای این کار باید در کنار نوشتن مقالات جذاب از اصول و قواعد سئو سایت هم استفاده کنید. سئو عملی است که بخش های خیلی زیادی دارد. به همین دلیل باید سعی کنید در مورد سئو مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

5- مطالب وبلاگ را به هم لینک کنید

همانطور که پیش از این عرض کردم باید وبلاگتان مطالب یکپارچه ای داشته باشد . یعنی باید مطلبتان به گونه ای باشد که بعد از این که کاربر به سایت شما آمد و مطلبتان را خواند سایت شما را ترک نکند و البته در بعد ها نیز به ان وارد شود و از مطالب و خدمات شما بهره مند شود . برای این که کاربر بیشتر در سایت شما بگردد و صفحات و مطالب دیگر را هم ببیند باید از لینک‌های داخلی در مطالب استفاده کنید. بهتر است در مطالب خود لینک مطالب دیگری از سایت‌تان را هم قرار دهید تا آن مقالات هم بازدید شوند.

 

آن‌قدر تمرین کنید تا بتوانید مطالب جذاب بنویسید

داشتن وبلاگ و نوشتن مطالب جذاب و خوب یکی از راه‌های مهم و کم هزینه برای افزایش فروش سایت اینترنتی است. پس باید به آن توجه داشته باشید و بخشی از زمان خود را صرف نوشتن مطلب برای وبلاگ کنید.

خیلی از فروشگاه‌ها و سایت‌ها را می‌بینیم که یا وبلاگ ندارند و یا خیلی کم در وبلاگ خود مطلب می‌گذارند. وقتی از صاحبان آن‌ها دلیل عدم فعالیت وبلاگ‌شان را می‌پرسیم اکثرا در جواب می‌گویند که وقت نوشتن مطلب ندارند و یا نوشتن مطلب در وبلاگ را کاری بی فایده می‌دانند. اما در این مطلب متوجه شدیم که یک پست خوب در وبلاگ چه تاثیری در رشد و پیشرفت کسب و کارتان خواهد داشت. پس شما هم همین الان به فکر راه‌اندازی یا تقویت وبلاگ سایت خود باشید.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *