5 December, 2021

چگونه وبلاگی خواندنی و جذاب داشته باشیم؟

با توجه به حضور خیلی گسترده اینترنت و صفحه های مجازی در زندگی همه ما ؛ کمتر کسی را میتوانید در این دنیا بیابید که وبلاگ های خواندنی نداشته باشد. در حال حاضر خیلی از کسب و کار ها به محتوا های خواندیشان خیلی اهمیت میدهند و همواره در تلاش اند تا مخاطبان بیشتری را به سمت خودشان و شرکتشان جذب کنند. اولین قدم در این راه این است؛ بدانید چگونه وبلاگی خواندنی تر داشته باشید.

به عنوان یک نویسنده عرض میکنم که بسیاری از وقت ها  آن چه که ما مینویسیم فقط نوشته ای است که خودمان آن را میبینیم و از خواندن و مخاطبان آن مقاله به دور هستیم و به آن توجهی نداریم. و البته فراموش می کنیم نحوه مطالعه مخاطبان و علایق آنهاست که اهمیت دارد. آیا می دانید جدا از کیفیت محتوایی که ما در وب سایتمان قرار میدهیم، چه چیزهای کوچکی وجود دارد که تجربه مطالعه مخاطبان را در وبلاگ ما بهتر می کند؟ در این مقاله در نظر داریم به 9 مورد آن اشاره کنیم. با کانتن مانستر همراه باشید.

 

چگونه یک وبلاگ خواندنی و جذاب داشته باشیم؟

این سوال وقتی مطرح می شود که اول شوع وبلاگ نویسی وب سایت است در ادامه باید عرض کنیم که راه های خیلی زیادی برای ادامه پیش روی این عزیزان وجود دارد .

  1. تعداد زیرعنوان ها را بالاتر ببرید

این اولین و مهمترین نکته ای است که باید آن را در وبلاگ نویسی  رعایت کنید ، بخش های مختلفی از متن را با عناوین متفاوت بنویسید.

همچنین، چند عنوان فرعی و کوچک تر باعث می شود مقاله شما منحصر به فرد تر و البته جذاب تر شود. از نظر خوانایی محتوا نیز، یک تجربه کاربری بهتر به خواننده خواهد داد، اما در عین حال خلاصه آنچه را که نوشته اید، دریافت می کند.

  1. محتوا را به پاراگراف های کوچک (est) تقسیم کنید

برای این کار باید کمی از قوانین زبان فراسی ه در مدرسه به شما یاد داده اند فراموش کنید و به محتوا نویسیوب سایت رو بیاورید.

پاراگراف های خود را به کمترین طول ممکن تقسیم کنید. حتی اگر ممکن باشد که پاراگرافتان یک جمله داشته باشد.

 

 

شما میتوانید از مقاله من الهام بگیرید و پاراگراف های من را الگوی خود قرار دهید J . تقریباً اکثریت جمله ها کمتر از 20 کلمه هستند. این کار اسکن و خواندن را آسان تر خواهد کرد.

ذهن انسان معمولاً اولین و آخرین جملات یک پاراگراف را هنگام مطالعه مشاهده میکند و بیشتر تمرکزش بر روی اولین و آخرین جمله بر روی پاراگراف می باشد. اما اگر فقط 1-2 جمله در هر پاراگراف وجود داشته باشد، در این صورت احتمال بیشتری وجود دارد که خواننده کل مطلب را بخواند.

  1. جملات را کوتاه نگه دارید

حالا که تصمیم گرفتید پاراگراف های خود را کوتاه نگه دارید، بگذارید یک درجه از آن بالاتر برویم.

جملات خود را تا حد ممکن کوتاه کنید. به جای نقطه ها (تمام نقطه ها) بیشتر از ویرگول ها استفاده کنید.

این به ایجاد فضای سفید بیشتر در محتوای شما کمک می کند. و بدیهی است که به خوانا بودن وبلاگ شما می افزاید.

  1. از بولت ها و لیست ها استفاده کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای نوشتن جملات کوتاه ایجاد نقاط گلوله مانند برای موردهای محتوایی می باشد.

زیرا جملات شما را کوتاه و واضح نگه می دارد. و شما می دانید که چگونه همه ما عاشق خواندن لیست ها در مقایسه با متن های عادی متن هستیم. جای تعجب نمی باشد که پست های وبلاگ listicle عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند.

  1. کلمات/ عبارات مهم پررنگ شوند

قطعا در جریان هستید که خواندن مقاله شما چقدر میتواند اهمیت داشته باشد

یک نکته درگوشی: خالی از لطف نیست بدانید که کلمات / عبارات پررنگ این کار را انجام می دهند. توجه خواننده را به مجموعه ای از کلمات (ها) جلب می کنند. اما اطمینان حاصل کنید که از این “امکانات” کم استفاده می کنید. اگر همه چیز را پررنگ کنید، این دلیل اصلی را از دست می دهید که چرا ما در وهله اول این کار را می کنیم.

  1. از تصاویر مناسب استفاده کنید

مهم نیست که پست وبلاگ شما کوتاه یا طولانی باشد، مطمئن شوید که ترکیب خوبی از تصاویر بصری در آن قرار گرفته است چرا که این کار باعث می شود ارتباط خوبی با مقاله برقرار شود.

منظورم از تصاویر، فقط تصاویر نیست. این می تواند فیلم ها، GIF ها، نمودارها، جداول و… باشد. هر چیزی که به عنصر بصری ارائه اضافه شود و البته باعث جذاب تر شدن ان بشود.

  1. قلمی خوانا داشته باشید

دلایلی وجود دارد که ما اسناد را به طنز کمیک یا جوکرمن نمی نویسیم.

درواقع این کار نه تنها خوانایی را به صفر می رساند. بلکه اطمینان می دهد که خواننده هرگز به وبلاگ شما بازنخواهد گشت.

استفاده ز فونت های فانتزی یک اشتباه فاحش است که توسط تازه کاران صورت میگیرد. در صورت شک، فقط کافیست از قلم پیش فرض CMS خود استفاده کنید. یا به سراغ استفاده از فونت های مناسب وب بروید.

  1. زبان خود را ساده نگه دارید

بهتر است زبان نوشتار خود را تا جایی که میتوانید ساده و روان و البته سلیس نگه دارید.

صرف نظر از اینکه مخاطب هدف تا چه حد تحصیل کرده است، خواندن ساده و البته مقاله ای با نوشتار ساده اهمیت خیلی زیادی است.

به این ترتیب، نه تنها تولید محتوا خود در وبلاگ را برای مخاطبان بیشتری جذاب می کنید. بلکه مطمئن می شوید که مخاطبان از محتوای شما لذت برده اند.

  1. کنتراست خوب را در نظر بگیرید

تقریباً همیشه متن متمایل به خاکستری تیره روی زمینه سفید را داشته باشید و ان را دنبال کنید.

برای استفاده از هر چیز دیگری، فقط نه بگویید. حتی متن سفید روی زمینه سیاه برای چشم آزاد دهنده است. برای مثال این باکس را ببینید که در میان محتوای روشن یک باکس مشکی چه مشکلات خوانایی برای خواننده ایجاد خواهد کرد.

و به نام فانتزی شدن، لطفاً هرگز متن زرد را روی زمینه بنفش یا چیزی به همان اندازه دیوانه وار استفاده نکنید! نمونه این کار را در همین حالت در حال دیدن هستید، می‌توان گفت عذاب واقعی برای خواننده است!

 

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *